Precious-а на pachikrak - малката Магдалена

 
Precious-а на pachikrak - малката Магдалена

 
Рейтинг: 3.00
(360)
Магдалена
Новини
Литература
Фото Галерия
Списък на всички желаещи да обменяме опит
Календар
Видео
Лични файлове


pachi-колекция/начало Връзки За контакти

Литература / Отглеждане и възпитание на малкото дете

Отглеждане и възпитание на малкото дете
01.12.05 14:10
Рецепти


РЕЦЕПТИ

 

 

 


Варене на млякото на водна баня. Стъкленият биберон с млякото се поствя в съд, пълен догоре със студена вода. Покрива се с похлупак и се вари 10-15 минути след завиране на водата.

 

Приготвяне на захарен сироп. 100 г захар се заливат с 50 г  вода и се вари до сгъстяване. Полученият сироп се прецежда през двуслойна изварена марлена кърпа, налива се в чисто шише и се покрива с марля. 5 г от сиропа се равняват на 5 г захар. Захарният сироп се приготвя ежедневно. От него в зависимост от нуждите се прибавя една или две повече лъжички към млечните смеси, млякото, плодовите сокове, водата, попарата и другите видове храни.

 

Сокове от твърди плодове и зеленчуци. (ябълки, круши, моркови) (от втория месец) 100 г добре узрели (със запазена цялост) плодове или зеленчуци се измиват добре с вода, обливат се с вряла вода и се настъргват. Получената плодова каша се прецежда през двуслойна изварена марлена кърпа. Към получения сок се прибавя 1-2 чаени лъжички захарен сироп.

 

Сокове от меки плодове и зеленчуци. (ягоди, малини, грозде) (от втория месец) 100 г пресни (със запазена цялост) плодове или зеленчуци се измиват и се попарват с вряла вода. Смачкват се с лъжица. След това се прецеждат през двуслойна изварена марлена кърпа. Към получения сок се прибавя 1-2 чаени лъжички захарен сироп.

 

Сокове от лимони и портокали. (от втората годинка) Един портокал или лимон се измива добре и се попарва. Портокалът се обелва, разделя се на резенчета и се смачква с лъжица. Изцежда се през двуслойна марлена кърпа. Лимонът се срязва на две и се изцежда на стъклен сокоотделител. Към сока от портокал се прибавя 4, а към този от лимон – 6 чаени лъжички захарен сироп. Към лимоновия сок се прибавя равно количество преварена вода, за да се намали киселият вкус.

 

Приготвяне на 3% оризова, овесена или брашнена вода. Необходими са: 15 г ориз, овесени ядки или брашно, ½ литър вода, 0,2 г готварска сол (на върха на ножа). Оризът (овесените ядки, брашното) се залива с водата и се вари около ½ час, като постоянно се бърка. Брашното предварително се разбърква с малко хладка вода, за да не се образуват бучки. След това сместа се прецежда през изварена марлена кърпа и се долива с преварена вода до ½ литър. Накрая към оризовата, овесената или брашнената вода се прибавя готварска сол.

 

Супа от моркови “Моро – 50%” (при диярия) 250 г моркови се измиват, обелват и нарязват на дребни парченца. Варят се в двойно количество вода (500 мл) и затворен съд до омекване, като се прибавя на върха на ножа сол (0,1 г). Сварените моркови се пасират и се добавят към водата, в която са врели. Накрая се долива толкова преварена вода, колкото е извряла при варенето на морковите. Супата е добре приготвена, когато отделните частички моркови имат големина на главичка на топлийка и гъстотата отговаря на крем супа (напр. от грис), не е рядка като чай, нито гъста като пюре.

 

Оризова каша. (при диярия за деца след 6 месеца) (1/2 л) 50 г изчистен и добре измит ориз се изсипва в 500 мл вряща вода, в която предварително е сложена 5 г сол. Оризът се вари, докато омекне,след което се пасира и се долива с преварена вода до ½ литър. Кашата не се подслажда. За същата цел може да се изпозва индустриално приготвено оризово брашно или Оризин, с които кашата става по-фина.

 

Приготвяне на 2/3 квасено мляко. За целта 200 г кисело мляко се смесват със 100 г 3% оризова, овесена или брашнена вода и  се разбъркват, докато се получи еднородна смес. Прибавя се 15 г (3 чаени лъжички) захарен сироп или захар, т.е. 5 % захар, и смесите отново се разбъркват.

 

Приготвяне на 10% млечно-брашнена каша за добавка към готовите пюрета. (200г) (от четвъртия месец) Необходими са 150 г прясно мляко, 100 г вода, 20 г препечено брашно. Млякото и половината от водата се киват. В останалата част от водата се размива добре брашното до получаване на еднородна смес. Тази смес се прибавя бавно, чрез постоянно бъркане, към врящото мляко. Варенето продължава 5-10 минути до сгъстяване на сместа.

 

Препечено брашно. Бяло брашно се пече във фурната до леко порозовяване, иначе става горчиво.

 

Приготвяне на пюре от зеленчуци. (от четвъртия месец) Необходими са 100 г зеленчуци (моркови, зеле, тиква, чушки, спанак, домати и др.), 100 г прясно мляко, 5 г краве масло, 10 г захар, 10 г брашно, 0,2 г (на върха на ножа) сол. Зеленчуците се почистват, измиват се с хладка вода и се попарват с вряла вода. Нарязват се и се варят в затворен съд, най-добре на пара. За целта се използва тенджера със скара на дъното, над която се поставят зеленчуците. Последните се варят до омекване. След това се пасират през сито или с пасатор. Брашното се размива добре в млякото и се вари до сгъстяване. След това млечната смес и зеленчуковата каша се смесват. Накрая се прибавят захарта, маслото и солта. Разбъркват се добре до получаването на еднородна маса, която се подгрява, без да завира. Зелето и спанакът са по-тежка храна, затова може да се отложи даването им за по-късно (спанак след годинка например).

 

Приготвяне на пюре от картофи. (от четвъртия месец) Необходими са 100 г (два малки картофа) картофи, 100 г прясно мляко, 5 г краве масло, 0,2 г (на върха на ножа) сол, 10 г захар. Картофите се измиват добре в студена вода, заливат се с топла вода и се варят в плътно затворен съд. Сварените картофи, още горещи, се обелват и пасират през чисто сито или с пасатор. Към полученото пюре се прибавят предварително свареното прясно мляко, захарта и готварската сол и сместа се разбърква. Накрая се прибавя кравето масло. Пюрето се дава топло.

 

Млечно-плодова каша (кисел) (200г). (от петия месец) Необходими са 100 г плодове, 10 г захар, 15 г нишесте, 100 г прясно мляко, 150 г вода. Плодовете се почистват, измиват се, попарват се и се настъргват на ренде или се стриват с лъжица. Нишестето се разбърква във водата и  бавно се прибавя към врящото мляко, към което е прибавена захарта. Сместа се вари до сгъстяване. Охладената смес се прибавя към суровата плодова каша и се разбърква добре.

 

Млечно-плодова каша (кисел) от готови плодови пюрета и нектари. (от петия месец) Необходими са 100 г плодово пюре (шипки, кайсии, ябълки, банани), 100 г прясно мляко, 10 г захар и 15 г нишесте. Нишестето се размива в малко вода. Във врящото подсладено мляко бавно се прибавя размитото нишесте. Бърка се постоянно, докато се получи гъста каша. След като сместа поизстине, към нея се прибавя пюрето, като се разбърква добре. Ако пюрето се прибави към горещата каша, млякото се пресича от киселината на плода.

 

10% млечно-брашнена (грис) каша (200 г). (от петия месец) Необходими са 150 г прясно мляко, 100 г вода, 20 г препечено брашно (грис), 10 г захар, 0,2 г (на върха на ножа) сол. Млякото и половината от водата се кипват. В останалата част от водата се размива добре брашното до получаване на еднородна смес. Последната се прибавя постепенно и с бъркане към врящото мляко. Варенето продължава 5-10 минути до сгъстяване на сместа. Накрая се прибавят захарта и солта.

 

Маслено-брашнена каша (200 г) (от петия месец) Ако детето не наддава достатъчно на тегло. Необходими са 100 г прясно мляко, 100 г вода, 10 г непрепечено брашно, 10 г захар, 10 г нетопено краве масло, 0,2 г сол. Маслото се препържва добре. Към него се прибавя брашното и се бърка, докато се получи жълтокафяв цвят. След това се прибавя водата. Бърка се до сгъстявяне. Към получената смес се прибавя млякото и се вари още 5-10 минути, докато кашата получи средна гъстота. Накрая се прибавят захарта и солта и кашата се разбърква добре.

 

Каша от препечено брашно с квасено мляко (200 г) (от петия месец) Необходими са 150 г квасено мляко, 100 г вода, 15 г препечено брашно, 10 г захар. Към водата се прибавят брашното и захарта и се разбърква, за да се получи еднородна смес. Последната се вари до сгъстяване (5-10 минути). Към сместа се прибавя квасеното мляко (лъжичка по лъжичка), като се бърка непрекъснато, така че да се смесят добре.

 

Зелено пюре. (от шестия месец) Необходими са 300 мл вода, стък праз, 5 картофа, 2 малки парчета броколи, бебешко мляко/кърма (по избор). Нарязва се и изплаква праза. Обелват се картофите. Поставят се праза, стъблата на броколите и картофите във вряща вода и се вари 5 минути. Добавят се “цветята” на броколите и се вари още 5 минути. Пасира се.

 

Зеленчуков специалитет. (от шестия месец) Необходими са едно малко зучини (!?) и един средно-голям зрял домат. Нацепва е по часовниковата стрелка кожата на домата и се попарва във вряща вода. Обелва се ципата, маха се семето и сърцевината. Измива се зучинито и се нарязва на ситно. Слага се в тенджера парченцата с вряща вода и се вари 5 минути. Отцежда се. Прибавя се домата и се пасира.

 

Пюре от моркови и ябълки. (от шестия месец) Необходими са 300 мл вода, 3-4 моркова, 1-2 ябълки. Обелват се морковите и се нарязват. Слагат се във вряща вода и се вари 10 минути. Обелват се ябълките и се изчистват от семките. Слагат се да се варят при морковите за 10 минути. Пасира се.

 

Пюре от картофи и спанак. (от шестия месец) Необходими са 1 малък картоф и 4-5 листа пресен спанак. Измива се, обелва се и нарязва на ситно картофа. Измийва се спанака и се нарязва на 3 см дължина. Сварява се всичко по капак във вряща вода до омекване. Отцежда се и пасира. Добавя се вода или бебешко мляко/кърма за разреждане.

 

Пюре от круши и ябълки. (от шестия месец) Необходими са 2 круши, 1 ябълка, 250 мл вода. Измиват се, обелват, почистват от сърцевината и нарязват ябълката и крушите. В малък съд с вода се вари непокрити за 15 минути. Като изстине, се пасира.

 

Бебешки млечен шейк. (от шестия месец) Необходими са 100 мл бебешко мляко/кърма и 50 мл бананово пюре (пасиран банан печен на фурна с кората или суров). Продуктите се слагат в мензурата и се пасират.

 

Пюре от моркови и карфиол. (от шестия месец) Необходими са 1 морков и 1 голямо парче карфиол. Обелва се моркова. Измива се и нарязва моркова и карфиола. Варят се 10 минути или до омекване. Пасира се.

 

Попара. (200 г) (от седмия месец) Необходими са 300 г (1/2 питка) сухар, 10 г сирене, 10 г захар, 5 г краве масло, 300 г горещ чай или гореща преварена вода. Сиренето и сухарът се надробяват на дребни парчета и се заливат с вряща вода или чая. Съдът се покрива с капак и се оставя, докато сухарът омекне добре. След това попарата се пасира. Накрая се прибавят захарта и предварително разтопеното масло. По-късно пасирането се премахва.

 

Зеленчукова супа. (от седмия месец) Необходими са 50 г (един) моркови, 50 г (един) картофи, 50 г зеле, няколко зърна грах или зелен фасул, 5 г краве масло, 3 г сол, 500 г вода. Морковът и картофът се измиват добре, обелват се и се нарязват на парчета. Фасулът и грахът се измиват и се варят отделно най-добре на пара (в съд със скара на дъното). Като поомекнат, към тях се прибавят картофът, морковът, зелето и се варят до омекване. Накрая се прибавя солта. Сварените зеленчуци се пасират през сито заедно с течността или с пасатор. Към тях се прибавя разтопеното масло. Може да се използват и други зеленчуци – домати, чушки, цветно зеле, цвекло и други.

 

Оризов крем с тиква. (от седмия месец) Необходими са 300 мл вода, 1 парче тиква, 1 с.л. пречистен зехтин, 1 ч.л. пармезан (по избор) и 2 ч.л. сготвен оризов крем. Сварява се тиквата с 300 мл вода. След 1 час се получава 180 мл чиста супа. Отделя се тиквата от водата и се изсипва оризовият крем. Добавя се пасираната тиква, зехтина и пармезана. Разбърква се и затопля.

 

Рибена яхния. (от седмия месец) Необходими са 150 г пъстърва или друга безкостна риба, 4 моркова, 400 мл вода, стиска копър, 5-6 картофа. Обелват се зеленчуците. Нарязват се морковите на парчета и се пускат във вряща вода. Вари се 5 минути. Добавят се нарязаните на половина картофи и парчетата риба. Вари се 15 минути. Махат се картофите от тенджерата. Пасират се другите продукти, добавят се картофите и се допасира. Украсява се с копър.

 

Пюре от плодове и пиле. (от седмия месец) Необходими са 400 мл вода, 100 г пилешки или пуешки гърди, 3 моркова, 100 г ориз, 2 кръгчета ананас, 1 ябълка, 4 половинки кайсия. Слага се месото и обелените и нарязани зеленчуци в тенджерата и се готви 10 минути. Добавя се оризът и се вари на умерен огън още 15 минути. Добавят се плодовете и се вари до омекването им. Пасира се.

 

Ябълков десерт. (от седмия месец) Необходими са 4 с.л. сварено ябълково пюре и 2 с.л. крем карамел. Смесват се продуктите в купа до получаването на гладък крем.

 

Пилешка вечеря. (от единадесетия месец) Необходими са 100 г пилешки гърди, 1 малък обелен и нарязан картоф, 300 мл пилешки бульон. Слагат се всички продукти в малък съд, завират се и се варят на тих огън 30 минути непокрити. Пасира се на пюре.

 

Доматен крем. (от единадесетия месец) Необходими са 500 мл вода, 1 домат, 1 картоф, 1 парче целина, 1 крема сирене или 50 г кълцано месо, 1 ч.л. екстра зехтин. Слагат се обеленият домат, нарязан на малки кубчета, картофът и целината във вода и се вари 20 минути. Оставя се да изстине, пасира се, добавя се сиренето (или сговтеното и накълцано месо) и зехтинът.

 

Английски кейк. (от единадесетия месец) Необходими са 6 бисквити, 1 чаша мляко, 1 жълтък, 2 с.л. захар, 1 с.л. брашно, парченце маргарин. С пасатора се смесват в купа яйцето и захарта докато сместа стане жълта; добавя се брашното, маргарина и млякото. Вари се на тих огън и бърка постоянно докато кремът се сгъсти. Отделно, се слагат 6 бисквити, киснати в мляко, в купа. Изсипва се крема върху бисквитите и се сервира на стайна температура.

 

Замразен плод. (от единадесетия месец) Необходими са 100 мл сок от портокал или ананас, 3 кръгчета ананас, 3 половинки праскова, 1 манго, 2 белтъка. Смесват се всички плодове и сока с пасатора. Слага се купата във фризера за около час. Разбърква се междувременно няколко пъти. Разбиват се белтъците на сняг, добавя се към замразената смес и се слага пак във фризера.

 

Десерт. (от единадесетия месец) Необходими са четвърт банан и 50 мл неподсладен портокалов сок. Пасира се банана и сока. Добавя се вода, ако е нужно.

 

Пюре от риба и зеленчуци. (от единадесетия месец) Необходими са 25 г бяла риба (филе) сварена, 2 с.л. пюре от моркови,  2 с.л. пюре от картофи, 100 мл мляко, парченце маргарин. Пасират се продуктите.

 

Месно пюре. (от единадесетия месец) Необходими са 50 г сварено пиле или друго месо, 50 г разнообразни зеленчуци, 125 мл мляко. Слагт се продуктите в съд да заврят и се вари 20-25 минути, разбърква се често. Пасира се.

 

Зеленчуци с месо. (от единадесетия месец) Необходими са 100 г месо (пиле, телешко, говеждо, риба), 400 мл вода. Слага се месото на ситни парченца в студена вода. Вари се на тих огън докато водата изври до средата. Отделя се месото от бульона и се пасира с миксер. Държи се в хладилника максимум 48 ч. Добавя се месото към зеленчуково пюре.

 

Храни за деца от една до една година и шест месеца

 

Супи. Могат да се приготвят от зелнуци, варива, месо, птици, риба. Използването на недобре сварени яйца може да предизвика тежки отравяния. Ето защо застройката трябва да се вари 15-20 минути. Пресичането й може да се избегне, като към яйцето се прибави малко брашно.

 

Градинарска супа. (100 г) Необходими са 20 г картофи, 5 г моркови, чушки, зелен боб и домати по 10 г, 3 г масло, 10 г квасено мляко, 1/6 яйце, магданоз и целина. Във вряща, леко подсолена вода се поставят нарязаните на ситно зеленчуци (без доматите) и се варят до омекване. След това се прибавят настърганите домати и маслото. Квасеното мляко и яйцата се разбъркват отделно и се варят на водна баня 20 минути, след което се прибавят към готовата супа.

 

Супа от спанак. (100 г) Необходими са 40 г спанак, 6 г лук, 3 г масло, 2 г ориз, 1/6 яйце, 20 г квасено мляко, 1-2 г брашно. Лукът се задушава с маслото, прибавя се добре измитият (без да се кисне) и нарязан на ситно спанак, залива се с гореща вода и след като заври, се прибавя оризът. Към готовата супа се прибавя отделно сварената застройка от яйце, мляко и брашно.

 

Супа от коприва със сирене. (100 г) Необходими са 20 г коприва, 10 г сирене, 3 г масло, 3 г брашно. Добре измитата и леко подсолена коприва се задушава в малко вода, след което се размачква много добре с дървена лъжица. Прибавя се препеченото брашно и се залива с топла вода. Вари се 6-8 минути. Накрая се прибавят натрошеното сирене и маслото.

 

Крем супа от моркови. (100 г) Необходими са 40 г моркови, 25 г прясно мляко, 4 г масло, 3 г ориз, 1 г брашно, 1/6 яйце. Добре измитите и настъргани моркови и оризът се варят в леко подсолена вода. След като омекнат, пасират се и се разреждат с водата, в която са варени, и с част от млякото. От яйцето, брашното и останалото мляко се прави застройка и се прибавя към готовата супа.

 

Крем супа от черен дроб. (100 г) Необходими са 20 г телешки черен дроб, 25 г прясно мляко, 3 г препечено брашно, 3 г масло, ¼ жълтък. Изчистеният и нарязан на дребно черен дроб се сварява в леко подсолена вода, смила се и се разрежда с водата, в която е варен. Застройката се приготвя от жълтъка, млякото и препеченото брашно, прибавя се към супата и отново се вари. Маслото се прибавя накрая.

 

Ястия. Тук кулинарната обработка на продуктите се доближава до тази при приготвянето на диетични храни. Така например запръжките и пържените храни се избягват, а се предпочитат варените, печените и задушените. Избягват се също и дразнещите подправки, количеството на солта (да са леко безсолни). Не се препоръчва храната да престоява дълго време, затова се препоръчва обядът и вечерята да се приготвят непосредсвено преди консумирането им.

 

Кюфтета на пара. Необходими са 60-65 г кайма от телешко месо, 5 г хляб, 5 г масло. Хлябът се накисва във вода, след това се изцежда и се размесва добре с каймата и маслото. Правят се кюфтета, които се варят на пара, поставени на решетъчно дъно в захлупен съд.

 

Мусака от месо и тиквички. Необходими са 60 г кайма от телешко месо, 100-110 г тиквички, 2 г доматено пюре, 3 г ориз, 7-8 г масло (може и олио), ¼ яйце, 25 г квасено мляко. Нарязаните на дребно зеленчуци се запържват леко и се прибавя задушената в малко вода кайма, оризът и доматеното пюре. Долива се топла вода и се вари. Готовото ясите се залива с разбитото в квасеното мляко яйце и се пече 15-20 минути.

 

Пудинг с месо. Необходими са 60 г телешко месо, 50 г прясно мляко, 15 г хляб, 1/3 яйце, 3 г масло. Напоеният в прясното мляко хляб се омесва с каймата и жълтъка. Прибавя се разбитият на пяна белтък и сместа се изсипва в намазан с масло и поръсен със сухар съд. Вари се на водна баня (може и да се пече). По същия начин се приготвя и пудинг с пилешко месо.

 

Мляно месо със спанак. Необходими са 60 г телешко месо, 120 г спанак, 10 г домати, 30 г квасено мляко, 7 г масло, 5 г брашно. Каймата и доматите се запържват и се варят до омекване. Прибавят се спанакът и препеченото брашно и се вари още 10-15 минути. Поднася се с квасено мляко.

 

Домати с извара на фурна. Необходими са 70 г домати, 25 г извара, 15 г сухар, 40 г прясно мляко, ¼ яйце, 7 г масло, магданоз. Смлените домати се задушават в маслото. Добавят се изварата и сухарът. Разбива се добре, залива се с разбитото в мляко яйце и се пече 15-20 минути. Магданозът се поставя накрая.

 

Пюре от картофи със сирене. Необходими са 120-130 г картофи, 15 г сирене, 50 г прясно мляко, 5 г масло. Картофите се обелват и се варят на пара, след което се пасират с горещо мляко. Прибавят се маслото и настърганото сирене и сместа се разбърква. По същия начин може да се приготви пюре с пържено яйце.

 

Закуски и десерти. Голяма част от тях съдържат яйце. Затова при приготвянето им трябва да се внимава топлинната обработка да бъде достатъчна (не по-малко от 20 минути).

 

Крем карамел. Необходими са 1 яйце, 30 г захар, 150 г прясно мляко. В съда, в който ще се пече десертът, се карамелизира част от захарта. Яйцето се разбива с останалата захар, прибавя се млякото, изсипва се в приготвения съд и се пече на водна баня не по-малко от 20 минути.

 

Мляко с ориз и настъргани ябълки. Необходими са 200 г прясно мляко, 15 г ориз, 25 г захар, 50 г ябълки. Оризът се вари до набъбване с малко вода, след което се прибавят млякото и захарта. Настърганите ябълки се прибавят накрая.

 

Ягоди с квасено мляко. Необходими са 50-60 г ягоди, 200 г квасено мляко, 15 г захар. Добре измитите и нарязани ягоди се заливат с млякото, в което предварително е разбита захарта.

 

Кус-кус с прясно мляко. Необходими са 150 г прясно мляко, 40 г кус-кус, 15 г захар. Кус-кусът се вари в леко подсолена вода до омекване. Прибавят се половината от млякото и захарта и се доварява. Останалото мляко се прибавя преди сервиране. Вместо с прясно мляко може да се приготви с масло и сирене.

 

Тиква с мляко. Необходими са 15 г тиква, 100 г прясно мляко, 20 г захар. Настърганата на едро ренде или нарязана на кубчета тиква се поставя в намазана с масло тава и се залива с млякото и захарта. Пече се на силна фурна.

 

Храни за деца от една готина и шест месеца до три години.

 

Супа от агнешки дроб. Необходими са 20 г агнешки дроб, ориз, лук и масло по 3 г, 10 г квасено мляко, 1/6 яйце, магданоз. Дробът се вари до омекване в леко подсолена вода, след това се изважда, нарязва се на дребно и се доварява заедно с лука и ориза. Застройката от яйца и мляко се вари на водна баня.

 

Супа от топчета. Необходими са 20 г телешко месо, 20 г картофи, 10 г домати, 8 г моркови, лук, целина и масло по 3 г, 1 г ориз, 1/6 яйце, 10 г квасено мляко, 1 г брашно, магданоз. Лукът, морковите и целината се наряват и се пускат във врящ бульон или подсолена вода. От сварения ориз и месото се правят малки топчета и се пускат във врящата супа. Прибавят се настърганите домати. Накрая се прибавя застройката с яйце, брашно и мляко и се вари още 15-20 минути.

 

Телешко варено. Необходими са 20-25 г телешко месо, 8 г моркови, целина и зеле по 6 г, 20 г картофи, 10 г домати, корени от магданоз. Месото се вари в студена вода до омекване. Прибавят се лукът, морковите, зелето, магданозът (нарязни на ситно), а малко по-късно и картофите. След като уври, месото се изважда и се прибавят доматите. Вари се още 10-15 минути.

 

Супа от леща. Необходими са 15 г леща, 5 г лук, 3 г моркови, 3 г олио, чубрица, чесън, червен пипер. Измитата леща се накисва за няколко часа в хладка вода. Прибавят се настърганите моркови, нарязаният лук и подправките и се вари до омекване.

 

Славянски гювеч с мляно месо. Необходими са 50 г телешко месо, чушки и домати по 20 г, 15 г лук, 10 г ориз, 7-8 г масло (може половината олио), магданоз. Месото и нарязните зеленчуци се задушават. Прибавят се оризът и настърганите домати. Залива се с гореща вода, подсолява се и се пече на умерена фурна (трябва да остане сочно!).

 

Мляно месо с доматен сос. Необходими са 60 г телешко месо, 15 г лук, 5 г домати, 7-8 г масло (олио), магданоз, 5 г брашно. Каймата и лукът се задушават. Прибавя се предварително приготвеният сос от домати и препечено брашно. Вари се 10-15 минути и се поръсва с нарязяния магданоз.

 

Пиле яхния. Необходими са 60 г пиле, 30 г лук, 25 г домати, 7 г масло, 5 г моркови, 5 г брашно, магданоз, червен пипер. Пилето се сварява в подослена вода, след което се изважда, отделя се от костите и се смила. Зеленчуците се задушават в маслото, прибавят се настърганите домати, червеният пипер, препеченото брашно и след това – бульонът от месото. След като заври, се прибавя свареното месо, а накрая – магданозът.

 

Праз с ориз. Необходими са 100 г праз, 20 г домати, 7-8 г олио, червен пипер. Към задушения в мазнината праз се добавят оризът и настърганите домати. Посолява се, изсипва се в тава, долива се с топла вода и се пече на силна фурна, но трябва да остене сочно. По същия начин може да се приготви зеле с ориз.

 

Кюфтета от риба. Необходими са 80 г филе от риба, 10-15 г хляб, 2 г лук, 1/6 яйце, 6 г брашно, 10 г олио. От филето се приготвя кайма, прибавят се напоеният във вода хляб, яйцето и нарязаният на ситно лук. От сместа се оформят кюфтета, които се овалват в брашно и се пържат.

 

Кекс с квасено мляко. Необходими са (за 10 порции) 200 г захар, 200 г квасено мляко, 4 яйца, 600 г брашно, 100 г мазнина (масло или олио), 150 г смлени орехи, 5 г сода бикарбонат, 1 бакпулвер, 1 ванилия. Захарта се разбива с яйцата. Прибавя се квасеното мляко, в което предварително е разбъркана содата. Прибавят се мазнината и брашното, в което е поставен бакпулверът. Накрая се слагат орехите и ванилията. Пече се в умерено силна фурна или в електрическа тенджера.

 

Мекици. Необходими са (за  1 порция) 40 г брашно, 20 г олио, 5 г захар, мая. Маята се разтваря в хладка вода и се замесва меко тесто. След като втаса, с мокри ръце се правят тънки мекици и се пържат в горещо олио. Поръсват се с пудра захар и се поднасят с чаша мляко.

 

Грис-халва. Необходими са (за 1 порция ) 25 г грис, масло и олио по 6 г, 20 г захар. Грисът се запържва в мазнината до бледорозов цвят. Прибавя се предварително приготвеният захарен сироп и се вари 5-10 минути при непрекъснато бъркане.

 

Печени ябълки. Необходими са (за 1 порция) 200 г ябълки и 20 г захар. Две средно големи добре измити ябълки се издълбават и се напълват със захар. Поставят се в подходящ съд, в който се налива малко вода, и се пекат около 30 минути.

 

 

 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0684